Web 4.0

NEDİR ?

Web 4.0  eğitimde ve teknolojide yeni bir devrim niteliğindedir. Bir Saniyede 100 gigabit bağlantı ve bant aralığı olan her şeyin artık yerel disklerden uzaklaştığı ve online networklar üzerinden kurulduğu ve bilim kurgu filmlerinde rastladığımız gibi   yapay zekaya sahip işletim sistemi ve web teknoloji mimarisidir.
Web 4.0 özellikle kodlanan yapay zeka ile sorunları tespit edebiliyor çözümler üretebiliyor.  Web 4.0  sanallaşma  ön plana çıkacak  ve Web 4.0 uygulamalarının yapay zeka teknolojisinin yanı sıra zenginleştirilmiş  gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisinden de yararlanılması umuluyor. Dahası , kişisel dosyaların, verilerin ve içeriklerin depolanmasında Bulut Bilişim uygulamalarının temel alınması ve yerel disk kullanımının ortaya çıkardığı problemlerıi  ortadan kaldırması umuluyor.

WEB 4.0 DİL  EĞİTİMİNDE KULLANIMI

Web 4.0 sayesinde kütüphane bilgisi düzeyindeki bilgiyi küçük disklere sığdırabiliriz. Okulda her öğrenciye bir akıllı tablet   temin edip öğrenciler burdan birçok bilgi edinebilir. Günümüz teknolojisi slaytları  prezi ve powerpoint gibi uygulamalardan yaparken Web 4.0  sayesinde öğrenciler 3D sunumlar yapabilirler ve öğrencilerin görsel hafızası gelişebilir, derse motivasyonları ve ilgisi artar. Ayrıca öğretmenler de akıllı yapay zeka robotlarını kullanarak ders anlatımında kullanabilirler. Iphone sistemi gibi siri bulunan bir akıllı robotlar düşünelim bunlarla rahatça speaking yapabiliriz ve  bir konuyu anlatmasını istediğimizde bize o konuyu anlatıp artı olarak üzerine soru sorabilir her yerde bilgiden faydalanabiliriz Kısacası Web 4.0 ile dil eğitiminde büyük bir devrim devrim yaşanabilir .

REFARANSLAR :

http://www.veteknoloji.net

http://www.elkon.com.tr/web-40-nedir.html